Podstawowe obowiązki młodszego księgowego

Szukasz jakiejś fajnej pracy w branży księgowej? Zamiast od razu celować w posadę o zarobkach przewyższających przynajmniej dwukrotnie średnią krajową, spróbuj małymi kroczkami piąć się po szczeblach kariery, zaczynając od tych najniższych szczebelków, na których wciąż jeszcze znajdują się młodsi księgowy. Jako młodszy księgowy nie uzyskasz bowiem zatrudnienia w największym w Polsce biurze finansowym, ale mimo tego będziesz mógł postarać się o całkiem niezłą posadę w wielu mniejszych firmach, która zapewni ci coś absolutnie niezbędnego – pierwsze doświadczenie i pierwszy ważny punkt do wpisania w życiorysie.

Czego się spodziewać?

Znajomość czekających cię obowiązków pozwoli ci na lepsze przygotowanie się do tej pierwszej posady. A od osób, które zatrudnia się w roli młodszych księgowych, zwykle oczekuje się praktycznie tego samego. Twoim podstawowym obowiązkiem będzie na pewno księgowanie faktur oraz ich ogólne sprawdzanie – weryfikacja ich poprawności. Zajmiesz się organizacją przelewów finansowych oraz księgowaniem różnego rodzaju wyciągów bankowych, oczywiście na specjalne życzenie klienta.

Szukasz pracy jako księgowy? Sprawdź oferty pracy na stanowisko księgowego w Gliwicach i okolicy przez stronę internetową Gliwice Info i rozwijaj się zawodowo.

Co jeszcze może należeć do obowiązków?

Ponadto możesz też pełnić nadzór nad obiegiem dokumentów, by w odpowiednim terminie trafiały one do odpowiednich miejsc i z powrotem. Młodszy księgowy zajmuje się raczej tymi prostszymi zadaniami, ale jeśli twój pracodawca (bądź kierownik – w zależności od tego, komu będziesz podlegać) dostrzeże twój potencjał i zobaczy twoje zaangażowanie, istnieje możliwość, że zleci ci kilka poważniejszych i bardziej ambitnych prac do zrobienia, dlatego pamiętaj o tym, by zawsze dawać z siebie wszystko i zawsze się starać.

Każdy początkujący księgowy jest też na bieżąco oceniany na podstawie tego, jak udaje mu się współpracować z zespołem oraz dogadywać się z klientami. Dbaj o to, by te twoje relacje z innymi ludźmi były przynajmniej poprawne, a najlepiej bardzo dobre. Efektywnej komunikacji można się nauczyć. Jeżeli wiesz, że masz z nią problem, najwyższa pora nad tym popracować.