Rzep samoprzylepny – jakie posiada właściwości i gdzie najczęściej się go używa?

Rzep odgrywa znaczącą rolę w życiu każdego z nas. Większość osób miała z nim styczność już od wczesnych lat życia, a to chociażby w postaci alternatywy dla sznurówek w obuwiu dziecięcym. Materiał ten tylko z pozoru wydaje się być mało profesjonalny – niejednokrotnie używa się go w wielu branżach współczesnego przemysłu. Ważny jest natomiast jego typ i przeznaczenie, które po części decyduje o parametrach i ogólnej wytrzymałości produktu. Poniższy tekst ma na celu opis właściwości oraz genezy powstawania rzepów samoprzylepnych. Dowiemy się także, gdzie materiały te stosuje się najczęściej i jaką rolę pełnią we współczesnym przemyśle. Zapraszamy!

Początki powstawania rzepu – kto go odkrył?

Choć rzep jest obecnie tworzywem sztucznym, to ma swoje odzwierciedlenie w przyrodzie. Mowa dokładniej o owocostanach łopianu lub jak kto woli ostu. Pewnego dnia, jeszcze w czasach II Wojny Światowej, szwajcarski inżynier George de Mastral udał się na urlop. Jak widać, osobom ściśle powiązanym z konstruowaniem, nawet w okresie wypoczynku udawało się znaleźć źródło pracy i inspiracji. Podczas spaceru, natknął się on bowiem na łopian, który zaczął przylepiać się do jego odzieży. Z początku był tym faktem mocno poddenerwowany, jednak w dłuższej perspektywie dało mu to powód do refleksji. Po skończonym urlopie szwajcarski inżynier postanowił stworzyć i opatentować materiał, którego działanie bazuje właśnie na owocostanach łopianu.

Rzep – bo taką nazwę nadano wynalazkowi, stała się tkaniną złożoną z dwóch powierzchni, a dokładniej haczyków i pętelek. Przykładając jeden obszar do drugiego powstaje łączenie, które da się bez najmniejszego problemu zdemontować siłą ludzkich rąk, jednak bywa całkiem wytrzymałe.

Gdzie stosuje się rzepy samoprzylepne?

Na początku warto wspomnieć, iż rzepy samoprzylepne występują w różnej formie. Mogą być one produkowane na zasadzie nawojów zbliżonych wyglądem do taśmy, ale też przybierać postać okrągłych wykrojów. Każdy typ posiada swoje indywidualne zastosowania, występujące zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Bardzo często zdarza się używać rzepów do porządkowania przewodów podłączanych do różnorodnych urządzeń bądź też kabli elektrycznych. Niekiedy też, tworzyw tych używa się do mocowania wykładzin dywanowych oraz wieszania obrazów. To bardzo wygodna alternatywa dla gwoździ, jednak dobrze spisuje się wyłącznie w kontekście lekkich grafik, niekoniecznie wyposażonych w szklane oprawy.

Rzepy świetnie spisują się również w poligrafii i reklamie. Przy ich użyciu da się wieszać różnego rodzaju banery, a niektóre artykuły papiernicze jak chociażby teczki posiadają zamknięcia działające na haczyki i pętelki z tkaniny. Oczywiście, sama branża obuwnicza i odzieżowa również korzysta z tego rozwiązania. Trzeba zaznaczyć, że pomimo mało skomplikowanej budowy, materiał ten szybko zyskał grono swoich ulubieńców, którzy decydują się używać go na wszystkie, możliwe sposoby.