Maszyny do obróbki plastycznej – przegląd

Obróbka metali to szereg procesów, dzięki którym można zmieniać parametry wybranych metali. Jest wiele narzędzi i sprzętów, które są niezbędne w czasie przeprowadzania różnych prac – jak m.in. giętarka trójrolkowa, frezarka czy elektryczna żłobiarka do blach. Maszyny do obróbki plastycznej pozwalają na zmianę m.in. właściwości fizycznych i chemicznych oraz wymiarów czy kształtu. Poznajmy wybrane z nich.

Wybrane maszyny do obróbki plastycznej

Obróbka plastyczna metalu sprawdza się w różnych zastosowaniach w szeroko rozumianym przemyśle. Do wyboru są różne maszyny do obróbki plastycznej, znacznie inne od swoich poprzedników. Przyjrzyjmy się wybranym z nich.

Giętarka hydrauliczna. Wyróżniamy między innymi różne modele giętarek – przede wszystkim giętarki hydrauliczne i mechaniczne. Giętarki pracują w pozycjach pionowej lub poziomej. Kluczowa jest wydajność obróbki. Do nich dopasowuje się jeszcze rolki służące do m.in. gięcie rur, profili, kształtowników. Są to maszyny o ogromnej wydajności.

Giętarka trójrolkowa. To jeden z rodzajów giętarek. Służy do zginania rur i profili, płaskowników i prętów w zależności od rolek, czyli od kamieni gnących. To świetne rozwiązanie przy gięciu łuków, spiral czy okręgów. Gięcie na giętarce trójrolkowej odbywa się poprzez przepuszczenie materiału przez trzy matryce.

Nożyce gilotynowe. Pozwalają na proste i długie cięcie arkusza blachy. Składają się z noży nachylonych do siebie pod niewielkim kątem. Cięcie odbywa się w trzech fazach. Nożyce do blachy są często używane podczas obróbki metali. Do ich zalet należy dość prosta konstrukcja i łatwość obsługi.

Żłobiarki do blach. Takie urządzenia posiadają główną ramę ze stali oraz regulowane walce. Ruch rolek to efekt nacisku pedału dołączonego do żłobiarki. Jest to bardzo wydajne urządzenie, ma regulację silnika i systemu hamulca. Doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Prasa mimośrodowa. Ma zastosowanie w różnych obszarach produkcyjnych związanych z obróbką metali. Służy przede wszystkim do wykonywania takich prac jak cięcie, perforowanie i okrawanie detali. Do jej cech zalicza się m.in. niezawodność, stabilność oraz stosunkowo niską awaryjność. Wyróżnia je też szybkość i precyzja.

Zwijarka mechaniczna. Walcarki do blachy to jedne z najpowszechniejszych urządzeń w zakładach obróbki mechanicznej. Dzięki nim staje się możliwe pocienianie blach. Wybór walcarek jest bardzo duży – dostępne są m.in. zwijarki ręczne, hydrauliczne czy mechaniczne, 3- albo 4-walcowe.